Aktuální informace


Martin Horský 14.10.2014 12:00
Přehrada Pařížov - 100 let
Logo Pařížov Od 15. 10. 2013 do 4. 1. 2014 probíhala v Třemošnici na Chrudimsku výstava: "Přehrada Pařížov - 100 let" věnovaná 100. výročí dokončení přehrady Pařížov na Doubravě. Výstava se nacházela v objektu SRC Lihovar, 1. máje 49, Třemošnice. Poté se výstava objevila ještě v únoru a březnu v Regionálním muzeu v Chrudimi, v dubnu v Galerii Antonína Chittussiho v Ronově nad Doubravou a v květnu na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Návštěvníci výstavy také obdrželi zdarma katalog výstavy jako informační brožuru se stručným obsahem výstavy. Bližší informace o výstavě a přehradě, informační brožuru a krátké video z Přížova je možné nalezt na webových stránkach výstavy www.prehrady.cz/parizov100let.
 
Martin Horský 19.10.2012 12:00
Český přehradní výbor
Logo CZCOLD Český přehradní výbor si založil svou novou doménu www.czcold.cz, kde budou postupně spuštěny jeho oficiální stránky. Proto byla na serveru Přehrady ČR ukončena samostatná sekce věnovaná ČPV, která sloužila dočasně jako neoficiální stránky sdružení. ČPV je nyní věnována jedna stránka s odkazem na sdružení.
 
Iva Nováčková  ( ivusnovis@seznam.cz ) 9.11.2006 12:00:00
Vypuštění nádrže Jordán v Táboře po 176 letech.
Právě byly uveřejněny výsledky ankety o vypouštění nádrže Jordán v Táboře. Anketu vyplnilo 286 lidí.
 
Jizerskohorské přehrady  ( Knihy555 ) 25.10.2006 12:00:00
 
Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné – Protržená přehrada
Ladislav Žák a kolektiv
 
PŘEHRADY ČECH, MORAVY A SLEZSKA
Vojtěch Broža a kolektiv
U příležitosti 90. výročí protržení přehrady na Bílé Desné v září 1916 vydlo liberecké nakladatelství KNIHY 555 první knihu o přehradách Jizerských hor ve spolupráci s městem Desná v Jizerských horách. Jedná se o ojedinělou publikaci o historii a současnosti všech osmi jizerskohorských přehrad. Kniha Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné – Protržená přehrada vznikla v autorském kolektivu, který tvořili historici, odborníci z Povodí Labe a místní znalci, a podařilo se v ní shromáždit spoustu zajímavých informací i unikátního historického obrazového materiálu. Anotace: Publikace se zabývá ničivými povodněmi v oblasti Jizerských hor v průběhu 19. století, vznikem vodních družstev a následnou historií výstavby osmi vodních děl – Harcova, Bedřichova, Fojtky, Mlýnice, Mšena, Souše, Bílé Desné a Josefova Dolu, z nichž některé slouží již více jak sto let. Podstatná část je věnována průběhu samotné katastrofy na Bílé Desné v roce 1916, přináší řadu nových informací, dobové záznamy pamětníků a odhaluje hlavní příčiny protržení hráze, a to i na základě nejnovějšího geotechnického výzkumu v devadesátých letech 20. století. To vše doprovází velké množství historických a současných fotografií, dobových pohlednic a stavebních plánů, z nichž mnohé jsou publikovány vůbec poprvé. Turistům a milovníkům hor jsou doporučeny i některé zajímavé turistické trasy a zastavení v okolí vodních nádrží.

Specifikace: celobarevná vázaná
Formát: A5
Rozsah: 156 stran
Jazyk: čeština
Datum vydání: září 2006
Vydavatel: Knihy 555
Možnost objednání přes stránky vydavatele

Iva Nováčková  ( ivusnovis@seznam.cz ) 2.5.2006 12:00:00
Vypuštění nádrže Jordán v Táboře po 176 letech.
Prosím Vás v případě zájmu o přečtení příspěvku o nádrži Jordán v Táboře a o vyplnění malé ankety ohledně této akce.
 
Přehrady ČR  ( Knihy555 ) 15.11.2005 12:00:00
 
PŘEHRADY ČECH, MORAVY A SLEZSKA
Vojtěch Broža a kolektiv
 
PŘEHRADY ČECH, MORAVY A SLEZSKA
Vojtěch Broža a kolektiv
Výpravná publikace přináší vůbec poprvé ucelený popis a charakteristiku všech nejvýznamnějších vodních děl na území České republiky, členěných podle jednotlivých povodí: Labe, Vltava, Ohře, Odra a Morava. Představuje 136 přehrad a jejich historii, od vzniku projektu přes budování až po současný stav. Bohatý obrazový materiál – historické fotografie, dobové pohlednice, letecké snímky... – dokumentuje výstavbu vodních děl a technologická zařízení přehradních těles, jako jsou uzávěry spodních výpustí, sdružené věžové objekty, bezpečnostní přelivy či vodní elektrárny. Nechybí mapky jednotlivých toků a příčné řezy hrází. Vedle technického popisu přehrad, z nichž některé byly vyhlášeny kulturními památkami, kniha populární formou seznamuje s jednotlivými účely vodních děl, s přírodními zajímavostmi v okolí a také využíváním nádrží k rekreaci a sportu.

Specifikace: celobarevná vázaná
Formát: B4
Rozsah: 256 stran
Jazyk: čeština
Datum vydání: 15.11.2005
Vydavatel: Knihy 555
Možnost objednání přes stránky vydavatele


Technické připomínky k webu www.PŘEHRADY.cz můžete zasílat správci webu .